Ειδήσεις

Νίκησε το... τανγκό

Η Αργεντινή πήρε την μεγάλη νίκη-πρόκριση απέναντι στην «αιώνια» αντίπαλο Βραζιλία (82-77) και πλέον χρειάζεται μία νίκη σε δύο ματς για να κατακτήσει κάποιο μετάλλιο. Επόμενος αντίπαλος για τον Μανού Τζινόμπιλι και την παρέα του, ο νικητής της αναμέτρησης ΗΠΑ-Αυστραλία.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με τους Βραζιλιάνους να κλείνουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι 26-23. Η «μπιανκοσελέστε» αντεπιτέθηκε στη συνέχεια και τρέχοντας ένα 8-0 έκλεισε το ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ (46-40). Στο δεύτερο ημίχρονο η Βραζιλία επιχείρησε να αντεπιτεθεί με την προσπάθειά της να κορυφώνεται στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, αλλά οι Αργεντίνοι κράτησαν τελικά την μεγάλη νίκη (82-77) που τους βάζει σε τροχιά μεταλλίου. Πρωταγωνιστές για τους νικητές οι Σκόλα (17π), Ντελφίνο (16π) και Τζινόμπιλι (16π) ενώ από την «σελεσάο» ξεχώρισαν οι Χουέρτας και Μπαρμπόσα με 22 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 26-23, 40-46, 54-64, 77-82.

Βραζιλία: Μασάδο 2, Τέιλορ 2, Γκαρσία 10, Χουέρτας 22 (5 ασίστ), Μπαρμπόσα 22, Βαρεζάο 4 (5 ριμπ.), Τζιοβανόνι 2 (5 ριμπ.), Ιλάριο 7 (12 ριμπ.), Σπλίτερ 6 (4 ριμπ., 4 ασίστ), Βιέιρα.

Αργεντινή: Σκόλα 17 (4 ριμπ.), Τζινόμπιλι 16 (8 ριμπ.), Καμπάτσο 3, Πριγκιόνι 6 (8 ριμπ.), Γ. Γκουτιέρες 11, Ντελφίνο 16 (7 ριμπ.), Νοτσιόνι 12 (6 ριμπ.), Χάσεν 1, Λ. Γκουτιέρες.