Ειδήσεις

Στο παρά πέντε «χρυσοί» οι Γερμανοί

Με μία αντεπίθεση στα τελευταία μέτρα του κανόε σπριντ ανδρών απόστασης 1000μ. το πλήρωμα της Γερμανίας πήρε το χρυσό μετάλλιο. Οι Κρέτσερ και Κρούσελα, Παγκόσμιοι πρωταθλητές τη χρονιά που πέρασε, πήραν τη μπουκιά από το στόμα του πληρώματος από το Αζερμπαϊτζάν.

Το πλήρωμα της Γερμανίας μετά την επιτυχία στο Παγκόσμιο ολοκληρώνει τη σεζόν παίρνοντας το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου. Ξεκίνησαν τον τελικό, κρατώντας τις δυνάμεις τους για το τέλος της διαδρομής, όπου και έκαναν την αντεπίθεσή τους.

Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν οι χρυσοί Ολυμπιονίκες του Πεκίνου, τα αδέρφια Μπαντάνοβιτς από τη Λευκορωσία. Την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε το πλήρωμα από τη Ρωσία, οι οποίοι… φόρεσαν το χάλκινο μετάλλιο.

Μεγάλοι άτυχοι ήταν το πλήρωμα από το Αζερμπαϊτζάν, το οποίο κρατούσε το χρυσό μέχρι τα τελευταία μέτρα, ωστόσο στο τέλος έμεινε από δυνάμεις με αποτέλεσμα να τερματίσει στην τέταρτη θέση.