Πλώρη για το πέμπτο συνεχόμενο χρυσό μετάλλιο έβαλε η ομάδα μπάσκετ γυναικών των ΗΠΑ, μετά τη νίκη της με 86-73 επί της Αυστραλίας. Οι Αμερικανίδες ήταν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο αλλά με ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο, πήραν τον έλεγχο του αγώνα και έφτασαν στην νίκη. Πλέον περιμένουν τον νικητή του Ρωσία-Γαλλία για να μάθουν τον αντίπαλό τους στον μεγάλο τελικό.

Από τις ΗΠΑ ξεχώρισαν οι Τσαρλς (14π, 10ρ, 4 ασ) Τάρασι (14π, 5ρ) και Μπερντ (13π, 2 ασ) ενώ από τα «καγκουρό» διακρίθηκαν οι Καμπέιτζ (19π, 7ρ) και Τζάκσον (14π, 17ρ).

Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως μετά από τρεις διοργανώσεις, θα αλλάξει το ζευγάρι του τελικού καθώς ΗΠΑ και Αυστραλία συναντήθηκαν στους τελευταίους ισάριθμους τελικούς, με νικήτρια και τις τρεις φορές την αμερικάνικη ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 47-43, 59-65, 86-73