Γκάζωσε στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στον ΠΑΟΚ και πήρε φόρα ενόψει Κάουνας ο Ολυμπιακός!

Με εντός έδρας νίκη 83-65 ξεκίνησε τη σειρά για τα ημιτελικά της Basket League με τον ΠΑΟΚ ο Ολυμπιακός, λίγες μέρες πριν ταξιδέψει στο Κάουνας για το Final 4 της Ευρωλίγκας!

Έκανε το 1-0 στη σειρά με τον ΠΑΟΚ και πάει… φορτσάτος στο Final-4 της Ευρωλίγκας ο Ολυμπιακός!

Λίγες μέρες πριν ταξιδέψουν στο Κάουνας της Λιθουανίας για το μεγάλο ευρωπαϊκό τους ραντεβού με τη Μονακό, οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύτηκαν για ένα ημίχρονο στο ΣΕΦ κόντρα στον ΠΑΟΚ, αλλά γκάζωσαν στο δεύτερο μισό, στο οποίο επικράτησαν με επί μέρους σκορ 41-20, πανηγυρίζοντας τελικά την άνετη νίκη με 83-65.

Οι Θεσσαλονικείς ήταν καλύτεροι από τον Ολυμπιακό στο πρώτο ημίχρονο, όταν είχαν τρομερά ποσοστά ευστοχίας στα τρίποντα (11/20) και πήραν προβάδισμα με 45-42πριν την ανάπαυλα, αλλά στη συνέχεια η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, ο οποίος επέλεξε να ξεκουράσει τον Σλούκα αφήνοντάς τον εκτός δωδεκάδας, βελτιώθηκε κατακόρυφα σε άμυνα και επίθεση, παίρνοντας… φόρα ενόψει του πολυαναμενόμενου Final-4!

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Βεζένκοφ (21π, 8 ριμπ.), Λαρεντζάκης (16π.) και Πίτερς (13π.), ενώ για τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν Σάιμπερτ (15π.) και Ράιλι (12π, 4 ασίστ).

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν «ζεστοί», παίρνοντας προβάδισμα 9-5 με 3/3 τρίποντα από τους Φράνκε, Μαργαρίτη και Ράιλι! Το δυναμικό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ φάνηκε να αιφνιδιάζει τον Ολυμπιακό, ο οποίος χρειάστηκε 5 σερί πόντους του Βεζένκοφ για να ισοφαρίσει σε 14-14. Γουόκαπ και Παπανικολάου έβγαλαν υπέροχη alley-oop συνεργασία για το 17-16, πριν ο Χαντς ευστοχήσει σε απίθανο buzzer-beater τρίποντο, για το 17-19 της πρώτης περιόδου!

Ο Χαντς νίκησε το χρονόμετρο και στο ξεκινημα του δευτέρου δεκαλέπτου, για το +5 του ΠΑΟΚ (17-22), ενώ ο Λαρεντζάκης και ο δραστήριος Πίτερς, έβαλαν μπροστά τον Ολυμπιακό (25-22). Ο Ράιλι απάντησε άμεσα με το έβδομο εύστοχο τρίποντο του ΠΑΟΚ (7/14), Πόλεϊ και Χάντς βελτίωσαν τον ήδη πολύ μεγάλο ποσοστό των φιλοξενούμενων στα τρίποντα, για το 30-35. Ο Πίτερς ισοφάρισε ξανά, σε 35-35 και 40-40, ο Σάιμπερτ με δικό του τρίποντο έκανε το 40-45, πριν ο Βεζένκοφ φτάσει τους 11, μειώνοντας για το 42-45 του ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με ξεκάθαρα περισσότερη ενέργεια στην τρίτη περίοδο, βγάζοντας συνεχόμενες καλές άμυνες και αρχίζοντας να χτίζει σερί. Βεζένκοφ και Γουόκαπ έκαναν το 54-50, ο Γουόκαπ ευστόχησε σε τρίποντο, ο Φαλ τάπωσε εντυπωσιακά τον Ράιλι και οι γηπεδούχοι με επί μέρους 21-7, ξέφυγε με διψήφια διαφορά (63-52).

Ο ΠΑΟΚ μείωσε με Σάιμπερτ και Κακλαμανάκη για το 65-56, αλλά τα τρίποντα σταμάτησαν να μπαίνουν και οι επιθετικές λύσεις μειώθηκαν. Ο ΜακΚίσικ με τρίποντο και ο Λαρεντζάκης με συνεχόμενους δικούς του πόντους έφεραν τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά στο ματς στο +14 (72-58), ενώ η διαφορά ξεπέρασε και τους 20 πόντους (79-58), με ένα ακόμα τρίποντο του «καυτού» Λαρεντζάκη! Τελικά, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 83-65, πανηγυρίζοντας την 61η (!) συνεχόμενη νίκη του στις εντός των συνόρων διοργανώσεις, πριν κοντραριστεί με τη Μονακό για το Final-4 της Ευρωλίγκας. Το επόμενο παιχνίδι της σειράς με τον ΠΑΟΚ, είναι προγραμματισμένο για τις 25/5, στη Θεσσαλονίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 42-45, 63-52, 83-65