Euro 2024

Νίκησε τη Λετονία και έβαλε βάσεις πρόκρισης η Κροατία!

Με δύο γκολ πριν το… 20’, η Κροατία εκμεταλλεύθηκε τη γκέλα της Ουαλίας νωρίτερα, νικώντας 2-0 τη Λετονία, περασε στη 2η θέση και πλέον ορίζει αυτή την τύχη της για να βρεθεί στα τελικά του Euro 2024!

Η Κροατία… έκανε το καθήκον της απέναντι στην ουραγό Λετονία, την οποία νίκησε με 2-0 στη Ρήγα στο πλαίσιο της προτελευταίας αγωνιστικής των προκριματικών του Euro 2024.

Έτσι, σε συνδυασμό με το «δώρο» από την Ουαλία νωρίτερα, ανέβηκε εκ νέου στην δεύτερη θέση του 4ου ομίλου, έχοντας δύο βαθμούς διαφορά και θέλει μια ακόμα νίκη την τελευταία αγωνιστική για να βρεθεί στα γήπεδα της Γερμανίας το προσεχές καλοκαίρι!

Οι φιλοξενούμενοι ήθελαν πάση θυσία τη νίκη και φρόντισαν να το καταστήσουν σαφές από το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Με τον Μαγέρ να ανοίγει το σκορ μόλις στο 7’, μετά από ωραίο γύρισμα του Ιβανούσετς από αριστερά, με πλασέ στην κίνηση…

Για να έρθει ο Κράμαριτς στο 16ο λεπτό, μετά από ασίστ του Μαγέρ, να νικήσει εκ νέου τον Οζολς και να δώσει το ξεκάθαρο προβάδισμα για τη νίκη στην Κροατία. Ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μάρκο Πάσαλιτς -στο ντεμπούτο του- είδε την μπάλα σταματάει στο δοκάρι!