ΑΕΚ-Παναθηναϊκός

Παρακολουθήστε από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για την Super League 1.

18:44
Καλησπέρα σας. Μεγάλη βραδιά απόψε στο ΟΑΚΑ, με την ΑΕΚ να υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στις 19:30, στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής της Super League 1. by Γιάννης Πολιάς
18:46
Η αναμέτρηση θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το Cosmote Sport 1 και ραδιοφωνικά από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6, σε περιγραφή Γιάννη Καραλή. by Γιάννης Πολιάς
18:49
Μαζί μας, στον σχολιασμό του αγώνα, θα βρεθούν οι Βάιος Τσούτσικας, Κώστας Μιαούλης και Αποστόλης Λιβάνιος. by Γιάννης Πολιάς
18:49
Προτού πάμε στα καθαρά αγωνιστικά, να δούμε τη θεματογραφία του ντέρμπι στο sport-fm.gr. by Γιάννης Πολιάς
18:55
Στον bwinΣΠΟΡ FM 94,6 και στο sport-fm.gr μίλησαν και οι Μίμης Δομάζος Χάρης Κοπιτσής Αντώνης Μήνου by Γιάννης Πολιάς
18:57
Ώρα να δούμε και τις δύο ενδεκάδες. by Γιάννης Πολιάς
18:58
ΑΕΚ (Α. Γιαννίκης): Στάνκοβιτς – Μισελέν, Βράνιες, Μήτογλου, Μοχαμάντι – Σιμόες, Σιμάνσκι – Γκαρσία, Μάνταλος, Άμραμπατ – Αραούχο. Στον πάγκο: Τσιντώτας, Ρότα, Χατζισαφί, Τζαβέλλας, Λε Ταλέκ, Σάκχοφ, Γέβτιτς, Τσούμπερ, Τάνκοβιτς. by Γιάννης Πολιάς
18:58
Παναθηναϊκός (Ι. Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι – Χουάνκαρ, Σάρλια, Βέλεθ, Κώτσιρας – Μαουρίσιο, Πέρεθ, Βιγιαφάνιες – Αϊτόρ, Παλάσιος, Μακέντα. Στον πάγκο: Διούδης, Βαγιαννίδης, Αλεξανδρόπουλος, Καρλίτος, Χατζηγιοβάνης, Σάντσες, Μπουζούκης, Σιδεράς, Βιτάλ. by Γιάννης Πολιάς
18:59
Άφησε Τσούμπερ στον πάγκο ο Αργύρης Γιαννίκης, με τον Γκαρσία από την άλλη να μπαίνει στη βασική ενδεκάδα. by Γιάννης Πολιάς
18:59
Ο δε Ιβάν Γιοβάνοβιτς, επέλεξε τον Μαουρίσιο στα χαφ αντί του Αλεξανδρόπουλου. by Γιάννης Πολιάς
19:00
Απόντες για την ΑΕΚ, οι Ανσαριφάρντ (κορωνοϊός) και Γαλανόπουλος (τραυματίας). by Γιάννης Πολιάς
19:04
Στο «τριφύλλι», είναι εκτός οι τραυματίες Λούντκβιστ, Πούγγουρας, Κουρμπέλης και οι Σένκεφελντ, Χατζηθεοδωρίδης που έπαιξαν χθες με τη Β' ομάδα. by Γιάννης Πολιάς
19:06
Διαιτητής: Μπογκνάρ Βοηθοί: Μπούζας, Γεωργίου 4ος: Φωτιάς VAR: Κούλτσαρ by Γιάννης Πολιάς
19:10
19:11
19:12
Με νίκη, η ΑΕΚ θα βρεθεί εκ νέου στο -6 από την κορυφή και τον Ολυμπιακό, ενώ θα αυξήσει και τη διαφορά από την 3η θέση στους επτά. by Γιάννης Πολιάς
19:12
Ο Παναθηναϊκός από τη μεριά του, έχει την ευκαιρία με διπλό να προσπεράσει ΟΦΗ και ΠΑΟΚ για να ανέβει αυτός στην 3η θέση - και στο -3 από την Ένωση. by Γιάννης Πολιάς
19:13
Ολοκληρώθηκε μόλις το Ιωνικός-ΠΑΟΚ 3-2. by Γιάννης Πολιάς
19:16
Αξίζει να σημειωθεί ότι στα έξι τελευταία αθηναϊκά ντέρμπι, δεν έχει σημειωθεί νίκη γηπεδούχου. Τρία ματς έληξαν ισόπαλα, δύο διπλά πήρε η ΑΕΚ και ένα ο Παναθηναϊκός. by Γιάννης Πολιάς
19:18
Την ίδια ώρα με το ντέρμπι, θα διεξαχθεί και η αναμέτρηση Άρης-Αστέρας Τρίπολης. by Γιάννης Πολιάς
19:21
Δέκα λεπτά ακόμα για τη σέντρα, περισσότεροι από 20.000 οπαδοί στις κερκίδες του Ολυμπιακού Σταδίου. by Γιάννης Πολιάς
19:29
Με 4-2-3-1 η ΑΕΚ, με 4-3-3 ο Παναθηναϊκός. by Γιάννης Πολιάς
19:31
Ξεκίνησε το ματς. by Γιάννης Πολιάς
19:33
2' ΓΚΟΟΟΟΛ, 1-0 Η ΑΕΚ! Κεφαλιά Σιμάνσκι μετά από μπαλιά Μοχαμάντι! by Γιάννης Πολιάς
19:33
Απίθανο ξεκίνημα στο ντέρμπι! by Γιάννης Πολιάς
19:33
Μόνος του μέσα στην άμυνα του «τριφυλλιού» ο Πολωνός... by Γιάννης Πολιάς
19:34
Αντίστροφο ξεκίνημα σε σχέση με το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, όπου η Ένωση είχε βρεθεί πίσω στο σκορ μόλις στο 1'. by Γιάννης Πολιάς
19:34
Να δούμε ποια θα είναι η αντίδραση των «πρασίνων». by Γιάννης Πολιάς
19:35
Πρώτο φετινό γκολ για τον Σιμάνσκι αυτό. by Γιάννης Πολιάς
19:36
Καλησπέρα και από εμένα. Η ΑΕΚ σημάδεψε από νωρίς τον Κώτσιρα και βρήκε εύκολα μια από τις σέντρες που συνήθως κοστίζουν στον Παναθηναϊκό. Έτσι έγινε και στο ντέρμπι. by Βάιος Τσούτσικας
19:37
Το τέλειο ξεκίνημα για την ΑΕΚ που φόρτωσε εξ αρχής την αριστερή μεριά ναι με ωραία συνεργασία Μάνταλου και Μοχαμαντι, ο Ιρανός έβγαλε τη σέντρα και σαν κρυφός κυνηγός σκόραρε με το κεφάλι. Υπέροχη εκκίνηση για την Ένωση. by Κώστας Μιαούλης
19:37
6' Κίτρινη κάρτα στον Βράνιες για φάουλ στον Αϊτόρ. by Γιάννης Πολιάς
19:39
8' Μεγάλη επέμβαση Μπρινιόλι σε σουτ Γκαρσία, κόρνερ η μπάλα. by Γιάννης Πολιάς
19:39
8' Νέο κόρνερ, πήγε για απευθείας ο Μάνταλος. by Γιάννης Πολιάς
19:39
9' Άουτ η κεφαλιά του Βράνιες. by Γιάννης Πολιάς
19:40
Δείχνει να έχει χτυπήσει στο πρόσωπο ο Βόσνιος. by Γιάννης Πολιάς
19:41
19:41
10' Προθερμαίνεται ο Τζαβέλλας για παν ενδεχόμενο. by Γιάννης Πολιάς
19:43
Καλησπέρα και από εμένα. Είναι πολύ σημαντικό να δούμε πώς θα πάει ο Σάρλια στο ντέρμπι, έχει ενδιαφέρον το ματσάρισμα με τον Αραούχο, ο οποίος είναι πάντα καλός στα ντέρμπι. Δεν βγάζει αυτοπεποίθηση έως τώρα ο Κροάτης. Δεν πατάει γενικώς καλά μεσοαμυντικά ο Παναθηναϊκός by Αποστόλης Λιβάνιος
19:44
by Γιάννης Πολιάς
19:46
15' Κάκιστη μπαλιά Μοχαμάντι, άουτ η μπάλα. Συνεχίζει κανονικά ο Βράνιες στο μεταξύ. by Γιάννης Πολιάς
19:47
17' Επικίνδυνο γύρισμα Παλάσιος από τα δεξιά, έβγαλε ο Στάνκοβιτς. by Γιάννης Πολιάς
19:49
Ο Παναθηναϊκός προσπαθεί από το 10' με κυκλοφορία της μπάλας να φρενάρει το γκάζι της ΑΕΚ. Η γηπεδούχος φαίνεται να του το επιτρέπει αυτό. by Βάιος Τσούτσικας
19:49
19:50
19:52
Το γήπεδο γέρνει από τη μια πλευρά. Ο Παναθηναϊκός επιμένει να εκδηλώνει τον κύριο όγκο των επιθέσεων του από δεξιά και η ΑΕΚ αντίστοιχα από αριστερά. Η μεριά απέναντι από τα δημοσιογραφικά, μοιάζει να μην έχει πατηθεί καθόλου! by Κώστας Μιαούλης
19:53
22' Πολύ άστοχο του σουτ του Αραούχο. by Γιάννης Πολιάς
19:54
Στο 60% η κατοχή της μπάλας για τον Παναθηναϊκό. by Γιάννης Πολιάς
19:55
19:57
27' Εκτέλεση φάουλ Αϊτόρ, άνετα ο Στάνκοβιτς. by Γιάννης Πολιάς
19:59
28' Δεν κατάφερε να σουτάρει από πλεονεκτική θέση ο Μαουρίσιο, που... έπιασε αέρα. by Γιάννης Πολιάς
20:00
29' Ψηλά άουτ η κεφαλιά του Μακέντα μετά από μπαλιά του Κώτσιρα. by Γιάννης Πολιάς
20:00
Η ΑΕΚ έχει επιλέξει μια παθητική στάση παρά το γεγονός ότι φάνηκε πως στην αρχή ο Παναθηναϊκός μπήκε μουδιασμένα. Η επιλογή των γηπεδούχων έχει βοηθήσει την ομάδα του Γιοβάνοβιτς να ελέγξει τον ρυθμό. by Βάιος Τσούτσικας
20:01
Έχει ώρα να φανεί η ΑΕΚ, που πάντως δεν έχει ανησυχήσει ιδιαίτερα σε καμία φάση ως τώρα. by Γιάννης Πολιάς
20:03
Η ΑΕΚ έχει δώσει μέτρα στον Παναθηναϊκό τώρα και θα πρέπει να σφίξει τις γραμμές της που στο τελευταίο πεντάλεπτο έχουν αραιώσει... by Κώστας Μιαούλης
20:03
Μία δυσάρεστη είδηση... Έγινε γνωστό πριν από λίγο πως έφυγε από τη ζωή ο Στέβαν Γέλοβατς. by Γιάννης Πολιάς
20:04
34' Κίτρινη κάρτα στον Σιμόες για φάουλ. by Γιάννης Πολιάς
20:05
Η ΑΕΚ ακολουθεί τη γνωστή συνταγή. Μετά από ένα φορτσάτο ξεκίνημα ή έπειτα από ένα δικό της γκολ, δίνει μέτρα στον αντίπαλο. Ίσως η επιδίωξη ενός δεύτερου γκολ απέναντι σε μια άμυνα, η οποία δεν πατούσε καλά μετά το 1-0, θα ήταν πιο λογική επιλογή. Είναι πολύ νωρίς για να γυρίσει πίσω... by Αποστόλης Λιβάνιος
20:08
20:09
38' Μεγάλη στιγμή για την ΑΕΚ, μέσα από τη μικρή περιοχή ο Αραούχο έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Μπρινιόλι. by Γιάννης Πολιάς
20:09
38' Νέο σουτ του Αργεντίνου, σταμάτησε στο σώμα του Βέλεθ η μπάλα. by Γιάννης Πολιάς
20:15
45' Δυνατό σουτ Αϊτόρ, έβγαλε ο Στάνκοβιτς. by Γιάννης Πολιάς
20:16
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. by Γιάννης Πολιάς
20:18
45+2' Άουτ η προσπάθεια του Μαουρίσιο μετά από φάουλ του Αϊτόρ. by Γιάννης Πολιάς
20:19
45+3' Κίτρινη κάρτα στον Σιμάνσκι. by Γιάννης Πολιάς
20:19
Τελευταία φάση στο πρώτο μέρος, με ένα φάουλ για το «τριφύλλι». by Γιάννης Πολιάς
20:19
Κατευθείαν στα χέρια του Στάνκοβιτς. by Γιάννης Πολιάς
20:20
Τέλος στο πρώτο μέρος, ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 1-0 με γκολ του Σιμάνσκι από το 2ο μόλις λεπτό. by Γιάννης Πολιάς
20:21
Η ΑΕΚ κρατάει το προβάδισμα από νωρίς, ωστόσο μετά το 25ο λεπτό έχει δώσει πολύ χώρο στον αντίπαλο της. Πρόβλημα οι κάρτες για τους δύο χαφ της Ένωσης και για τον Βρανιες που οφείλουν να είναι προσεκτικοί στην επανάληψη. by Κώστας Μιαούλης
20:23
Η ΑΕΚ σημάδεψε νωρίς τη δεξιά πλευρά της άμυνας του Παναθηναϊκού, βρήκε το γκολ αλλά στη συνέχεια επέλεξε να μαζευτεί, να δώσει μπάλα στον αντίπαλο και να ψάξει τις ευκαιρίες της στην κόντρα. Αυτό από τη μία μεριά τη βοήθησε να έχει πιο κοντά τις γραμμές της αλλά βοήθησε και τον Παναθηναϊκό να ηρεμήσει και να παίξει το παιχνίδι που του αρέσει τις τελευταίες αγωνιστικές. Οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς μπορεί να μην έκαναν καλές ευκαιρίες αλλά έφταναν πολύ εύκολα στην περιοχή του Στάνκοβιτς. by Βάιος Τσούτσικας
20:29
Σε δύο μέρη χωρισμένο το παιχνίδι, με την ΑΕΚ να έχει, πάντως, το πάνω χέρι. Η Ένωση κάνει ένα ιδανικό ξεκίνημα, πετυχαίνοντας γκολ απ’ τα αποδυτήρια με τον Σιμάνσκι και στη συνέχεια έψαξε ένα δεύτερο γκολ, καθώς ο Παναθηναϊκός ψαχνόταν στον αγωνιστικό χώρο, αλλά μετά το 10’ άλλαξαν τα δεδομένα. Η ΑΕΚ φρέναρε και από τα μέσα του ημιχρόνου, το «τριφύλλι» είχε συντριπτικά υπέρ του την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η ΑΕΚ ακολουθεί τη γνωστή συνταγή, παίζει αρκετά πιο παθητικά μετά το γκολ της, αντί να επιμείνει για δεύτερο «χτύπημα» απέναντι σε μια μεσοαμυντική γραμμή, η οποία δεν πατούσε καλά μετά το 1-0. Γύρισε νωρίς πίσω και ο Παναθηναϊκός ξεθάρρεψε, δίχως να έχει πάντως, όση τόλμη έπρεπε στην τελική απόφαση. Τη μεγαλύτερη φάση για δεύτερο γκολ την είχαν, ωστόσο, οι κιτρινόμαυροι, με τον Αραούχο στο 38'. Για να δούμε αν θα συνεχιστεί το σκηνικό στο δεύτερο μέρος… by Αποστόλης Λιβάνιος
20:33
20:34
Αν μείνει αυτό το 1-0, τότε η ΑΕΚ θα είναι 2η, στο -6 από την κορυφή αλλά και στο +7 από την 3η θέση. by Γιάννης Πολιάς
20:36
Βίντεο αφιερωμένο στον αδικοχαμένο Γέλοβατς στα μάτριξ του γηπέδου... by Γιάννης Πολιάς
20:39
46' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Τετ α τετ Αραούχο, βγάζει εντυπωσιακά ο Μπρινιόλι. by Γιάννης Πολιάς
20:40
Παραλίγο να έχουμε ίδιο ξεκίνημα με το πρώτο μέρος. by Γιάννης Πολιάς
20:40
47' Α-ΠΙ-ΘΑ-ΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ! by Γιάννης Πολιάς
20:42
Έβγαλε με ανορθόδοξο τρόπο το σουτ του Παλάσιος ο Στάνκοβιτς, στη συνέχεια ο Αϊτόρ... κατάφερε να στείλει την μπάλα δοκάρι και άουτ εξ επαφής! by Γιάννης Πολιάς
20:42
Οι «πράσινοι» φώναξαν πως η μπάλα πέρασε την γραμμή μετά την επέμβαση του Στάνκοβιτς. by Γιάννης Πολιάς
20:46
53' Μπλόκαρε την κεφαλιά του Αϊτόρ ο Στάνκοβιτς. by Γιάννης Πολιάς
20:48
20:48
Η ΑΕΚ πλέον παιζει με τη φωτιά και θα χρειαστεί οπωσδήποτε φρεσκαρισμα στο χώρο του κέντρου που υπάρχει και ο πονοκέφαλος των καρτών για Σιμοες και Σιμανσκι. by Κώστας Μιαούλης
20:48
Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με δύο μεγάλες φάσεις - το τετ α τετ του Αραούχο και την τεράστια χαμένη ευκαιρία του Αιτόρ - αλλά γρήγορα φάνηκε να επιστρέφει το βασικό σενάριο του πρώτου ημιχρόνου: ο Παναθηναϊκός έχει την μπάλα αλλά δεν έχει ποιοτικές επαφές στην τελική πάσα, η ΑΕΚ δίνει χώρο αγχώνει το κοινό της, δεδομένων και των καρτών που έχουν Σιμάνσκι, Σιμόες και Βράνιες. by Βάιος Τσούτσικας
20:51
57' Κόντραρε η μπάλα μπάλα σε σουτ του Μαουρίσιο, στη συνέχεια ο Παλάσιος σούταρε λίγο άουτ. by Γιάννης Πολιάς
20:51
Ανεβασμένοι οι «πράσινοι». by Γιάννης Πολιάς
20:52
Ο Παναθηναϊκός πατάει πολύ καλύτερα, επισκέπτεται με μεγάλη συχνότητα την περιοχή της ΑΕΚ. Αν το πιστέψει λίγο παραπάνω, θα κάνει ζημιά στην ΑΕΚ by Αποστόλης Λιβάνιος
20:53
20:53
Δείτε την εξωφρενική ευκαιρία του Παναθηναϊκού πριν από λίγα λεπτά. by Γιάννης Πολιάς
20:54
61' Βιτάλ αντί Αϊτόρ. by Γιάννης Πολιάς
20:56
63' Κόρνερ για την ΑΕΚ μετά από προσπάθεια του Αραούχο. by Γιάννης Πολιάς
20:58
65' Σάκχοφ αντί Σιμάνσκι, Τσούμπερ αντί Γκαρσία. by Γιάννης Πολιάς
20:59
21:00
67' Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για τους φιλοξενούμενους. by Γιάννης Πολιάς
21:01
Στο τείχος η μπάλα. by Γιάννης Πολιάς
21:01
68' Κίτρινη κάρτα στον Μαουρίσιο. by Γιάννης Πολιάς
21:03
70' ΓΚΟΟΟΟΛ, 2-0 Η ΑΕΚ! Εξαιρετικό τελείωμα Τσούμπερ, δοκάρι και μέσα, μετά από ασίστ Αραούχο. by Γιάννης Πολιάς
21:05
Παραμένει το 1-0 και πάμε για ένα άκρως ενδιαφέρον τελευταίο 20λεπτο. by Γιάννης Πολιάς
21:06
73' Καρλίτος αντί Παλάσιος, Χατζηγιοβάνης αντί Μαουρίσιο. by Γιάννης Πολιάς
21:08
Η ΑΕΚ θα πρέπει να νικήσει και την πνευματική κόπωση αφού σε μεγάλο μέρος του αγώνα είναι πίσω από την μπάλα. Θα πρέπει να ανεβάσει πάντως πιο ψηλά την πίεση της και να πιέσει τον ΠΑΟ γιν ξεκινάει νωρίτερα την άμυνα της. by Κώστας Μιαούλης
21:08
Μπορεί το γκολ του Τσούμπερ να μη μέτρησε λόγω της θέσης του Αραούχο στην αρχή της φάσης, η ΑΕΚ έδειξε στον Παναθηναϊκό, όμως, πως όταν ανεβαίνει ψηλά στο γήπεδο η άμυνά του είναι εύκολο το κάθετο παιχνίδι. by Βάιος Τσούτσικας
21:09
76' Κόρνερ από τα δεξιά για τον Παναθηναϊκό. by Γιάννης Πολιάς
21:13
80' Τελευταίο δεκάλεπτο, να δούμε αν θα υπάρξει κάποια αλλαγή στο ματς. by Γιάννης Πολιάς
21:16
21:17
Πιστή στο πλάνο της η ΑΕΚ, παρά το γεγονός ότι βλέπει να απειλείται από τον Παναθηναϊκό δεν λέει να ξεμυτίσει, με το «τριφύλλι» να βρίσκεται συνεχώς στο προσκήνιο. Μια… σπίθα λείπει από τους «πράσινους». by Αποστόλης Λιβάνιος
21:17
84' Λε Ταλέκ αντί Μάνταλου και Αλεξανδρόπουλος αντί Βιγιαφάνιες. by Γιάννης Πολιάς
21:17
Η ΑΕΚ μοιάζει κλαταρισμένη από δυνάμεις, του Παναθηναϊκού του λείπει η καλή πάσα, η καλή ατομική ενέργεια. by Βάιος Τσούτσικας
21:23
90' Μπλόκαρε το σουτ του Τσούμπερ ο Μπρινιόλι. by Γιάννης Πολιάς
21:24
Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις. by Γιάννης Πολιάς
21:25
90+2' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό. by Γιάννης Πολιάς
21:25
90+2' Τραγικά άστοχο το σουτ του Μακέντα. by Γιάννης Πολιάς
21:26
90+3' Χατζισαφί αντί Αραούχο. by Γιάννης Πολιάς
21:30
90+7' ΓΚΟΟΟΟΟΛ, 2-0 Η ΑΕΚ! Κλείδωσε τη νίκη ο Τσούμπερ σε τετ α τετ! by Γιάννης Πολιάς
21:33
Τέλος! ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 1-0, επιστρέφει στο -6 από την κορυφή η Ένωση. by Γιάννης Πολιάς
21:34
Έκτο πλέον το «τριφύλλι». by Γιάννης Πολιάς
21:34
Η ΑΕΚ άντεξε και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη, επενδύοντας στο γρήγορο γκολ που βρήκε στο ματς. Ο Παναθηναϊκός έμεινε με την μπάλα στα πόδια και πολλές ημιτελείς προσπάθειες. Για ένα ακόμα ματς ο Γιοβάνοβιτς δεν καταφέρνει να πάρει πράγματα από τις αλλαγές του. Η ΑΕΚ αγκαλιάζει πλέον τη δεύτερη θέση και κοιτάει ψηλότερα, ο Παναθηναϊκός χάνει την ευκαιρία να πλησιάσει ή να περάσει τον ΠΑΟΚ και βλέπει τον Άρη να τον έχει πιάσει. by Βάιος Τσούτσικας
21:35
Τεράστιας σημασίας νίκη για την ΑΕΚ που μπορεί να μην έπιασε καλή απόδοση, υπέφερε κατά διαστήματα, αλλά πήρε το τρίποντο που ουσιαστικά την φέρνει ως μοναδική διωκτρια του Ολυμπιακού. Το θέμα της διαχείρισης των δυνάμεων είναι ένα σημαντικό θέμα, έξυπνη η τακτική του Γιαννίκη στο φινάλε να ρίξει και τρίτο χαφ. by Κώστας Μιαούλης