Ειδήσεις

Στον τελικό με άνεση

Τόσο εύκολη επικράτηση στον ημιτελικό των ανδρών στα 91 κιλά της πυγμαχίας δεν πρέπει να περίμενε ούτε ο ίδιος ο Αλεξάντρ Ούσικ. Ο Ουκρανός πρωταθλητής νίκησε 21-5 στα σημεία τον Βούλγαρο, Τέρβελ Πουλεβ, ο οποίος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Τόσο εύκολη επικράτηση στον ημιτελικό των ανδρών στα 91 κιλά της πυγμαχίας δεν πρέπει να περίμενε ούτε ο ίδιος ο Αλεξάντρ Ούσικ.

Ο Ουκρανός πρωταθλητής νίκησε 21-5 στα σημεία τον Βούλγαρο, Τέρβελ Πουλεβ, ο οποίος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Στον έτερο ημιτελικό της ίδιας κατηγορίας ο Ιταλός, Κλεμέντ Ρουσό, νίκησε στα σημεία 15-13 τον Τεϊμούρ Μαμάντοβ (Ουζμπεκιστάν), ο οποίος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Έτσι, ο Ρουσό θα έχει την ευκαιρία να ανέβει στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου, κάτι που θα είχε κάνει και στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2008 αν δεν είχε χάσει στον τελικό.

Eπιμέλεια: Θέμης Λιουδάκης