Ειδήσεις

Στο φαβορί το μετάλλιο, 25ος ο Παπαμιχαήλ με πανελλήνιο

Ήταν ένα εκ των φαβορί για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στα 50χλμ βάδην στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου και το επιβεβαίωσε. Ο Ρώσος Σεργκέι Κιρντιάπκι, παγκόσμιος πρωταθλητής στο Βερολίνο και το Ελσίνκι, ανέβηκε στο υψηλό σκαλί του βάθρου τερματίζοντας σε χρόνο 3:35:59 (3:37:09 το προηγούμενο από το 2008 στο Πεκίνο) που αποτελεί και νέο ολυμπιακό ρεκόρ. Στην 25η θέση ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ που σημείωσε νέο πανελλήνιο ρεκόρ με χρόνο 3:49:56.

Ήταν ένα εκ των φαβορί για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στα 50χλμ βάδην στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου και το επιβεβαίωσε.

Ο Ρώσος Σεργκέι Κιρντιάπκι, παγκόσμιος πρωταθλητής στο Βερολίνο και το Ελσίνκι, ανέβηκε στο υψηλό σκαλί του βάθρου τερματίζοντας σε χρόνο 3:35:59 (3:37:09 το προηγούμενο από το 2008 στο Πεκίνο) που αποτελεί και νέο ολυμπιακό ρεκόρ.

Στην 25η θέση ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ που σημείωσε νέο πανελλήνιο ρεκόρ με χρόνο 3:49:56.

Στην δεύτερη θέση ο αργυρός και στο Πεκίνο, Τζάρεντ Τάλεντ από την Αυστραλία (3:36:53) ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Κινέζος Τιανφένγκ Σι (3:37:16). Αμφότεροι έκαναν ατομικό ρεκόρ.