Ειδήσεις

Στο τέλος «μίλησε» η καρδιά

Μετά από έναν συγκλονιστικό τελικό στην κατηγορία των 75 κιλών της πυγμαχίας ο Ιάπωνας πρωταθλητής, Ριγιότα Μουράτα, νίκησε 14-13 στα σημεία τον Βραζιλιάνο, Φλορεντίνο Φαλκάο. Έτσι, ο 26χρονος πυγμάχος κατέκτησε για πρώτη φορά στην καριέρα του ένα χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Μετά από έναν συγκλονιστικό τελικό στην κατηγορία των 75 κιλών της πυγμαχίας ο Ιάπωνας πρωταθλητής, Ριγιότα Μουράτα, νίκησε 14-13 στα σημεία τον Βραζιλιάνο, Φλορεντίνο Φαλκάο.

Έτσι, ο 26χρονος πυγμάχος κατέκτησε για πρώτη φορά στην καριέρα του ένα χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Αντιθέτως, ο Φαλκάο παρά την καλή του πορεία που είχε μέχρι τον τελικό δεν κατάφερε να υπερκεράσει το εμπόδιο του Ιάπωνα και έτσι αρκέστηκε στο αργυρό μετάλλιο.