Ειδήσεις

Αφρικανική κυριαρχία, 80ος ο Πούλιος

Το πρώτο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου και μάλιστα χρυσό χάρισε στην Ουγκάντα ο Στίβεν Κίπροτιτς. Ο 23χρονος αθλητής τερμάτισε πρώτος στο Μαραθώνιο των ανδρών με χρόνο 2:08:01 και ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου. Άλλοι δύο Αφρικανοί μαραθωνοδρόμοι συμπλήρωσαν την πρώτη τριάδα. Στην 80η θέση τερμάτισε ο Έλληνας πρωταθλητής, Κώστας Πούλιος.

Στη δεύτερη θέση έμεινε ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής το 2009 και το 2011, ο Κενυάτης Άμπελ Κιρούι με χρόνο 2:08:27.

Χάλκινο μετάλλιο για τον συνεπώνυμο του «χρυσού» Ολυμπιονίκη, Ουίλσον Κιπσάνγκ Κίπροτιτς από την Κένυα με χρόνο 2:09:37.

Στην 80η θέση τερμάτισε ο Έλληνας πρωταθλητής, Κώστας Πούλιος που με χρόνο 2:33:17 έμεινε μακριά από την καλύτερη ατομική του επίδοση (2:17:12).